teisipäev, 14. aprill 2015

Keedä sitta, küdsätä sitta, sitt jääb ikki sitas

Kallid lapsevanemad, õpetage oma lapsed vett laskma. Ausõna, minu mõistus ei võta, kuidas saab olla, et 21. sajandil ei osata arenenud ühiskonnas nii elementaarset asja. Ma saan aru, et igaühe kodune kasvatus on naabri omast erinev, aga ma ei taha uskuda, et kolmandal korrusel elav Maria WC-s vett ei lase. Ma saan aru, kui maal elav tädi Maali seda ei tee. Tal on arvatavasti välikäimla ning sel juhul lihtsalt polegi vett, mida lasta.

Peldikukultuuri asemel lokkab kultuuritus. Sitaga "maalitakse" vahel seintele ja ustele. Paberit kasutatakse harva sihtotstarbeliselt. Prill-laud lastakse täis. Sama juhtub ka poti kõrval oleva prügikastiga. Oma fekaalid maetakse suure paberikuhila alla ning vett muidugi ei tõmmata. Kui mina päeva lõpus tööle jõuan, on aroomid vägevad. Mu kopsud on arvatavasti nüüd surmani terved, sest sitahais on ju teadagi kopsurohi.

Mind ei üllata enam mitte miski. Oma ristsed sain ma üsna töö alguses kätte, kui junne prügikastist leidsin. Seda pole siiamaani miski ületanud ja vist ei ületagi. WC-pottidel trampimine ja vee mitte laskmine on tavalised asjad. Siiski ei saa ma aru, kuidas lapsed kodus WC-s käivad. Kas vanemad tõmbavad peale võsukeste vetsus käiku ise nende junnidele vee peale? Ehk pühivad isegi tagumikku? Ma ei tea, ma tõesti ei tea. Ma saaks veel aru, kui minusugune maalt ja hobusega tegelane unustaks vett lasta. Meil sellist väikest asja pole, see on tõeline luksus. Meil on tuule käes veidi kõikuv peldik, milles talvel tuisuga ka väikesed hanged sees. Mõni käib pimedal ajal seal taskulambiga. Oma inimestel seda muret pole, me oleme pimedusega harjunud. Siiski käitume me väljaspool kodu tsiviliseeritud inimestena. Miks ei suuda seda siis teha lapsed, kellel peldiku asemel ilus valgustatud soe WC? Kas koolis vetsus käies ununevad kõik asjad järsku ära? Siis trambitakse jalgupidi poti otsas, loobitakse paberinutsakaid kõrvalkabiini ja kõige lõpetuseks situtakse prügikasti.

Ma loodan siiralt, et kõike seda teevad üksikud tõrvatilgad meepotis. No tõesti, ma ei taha uskuda, et kõik need 100+ õpilast on sellised matsid. Ah, mis matsid, isegi matsid on viisakamad. Siinkohal ei saa õpetajaid ka süüdistada, sest nemad ei tohi nagunii lastele midagi öelda. Veel vähem võivad nad laste järgi vetsus nuhkimas käia. Seda kisa ei jõuaks keegi kuulata, mis sel juhul lastevanemate poolt tuleks.

Kõige rohkem hämmastab mind aga see, et selline tegevus ei lõpe kooliga. See kestab edasi ja läheb mõnes mõttes isegi hullemaks. No me teame ju kõik, millised on näiteks ööklubide tualetid. Või siis isegi mõnede kaubanduskeskuste omad. See panebki vahel mõtlema, et kuidas inimesed kodudes käituvad. Ma tean selliseid, kes jätavad kasutatud hügieenisidemeid vetsupõrandale vedelema, endal veel külalised. Küllap sellised ka avalikes kohtades lagastavad, neil nagunii ükskõik. Ma ei taha aga uskuda, et niisugused inimesed enamuses on.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar